چه کسانی می توانند برای ثبت شرکت اقدام نمایند؟

امکان ثبت شرکت برای تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که ایرانی هستند، وجود دارد. ثبت شرکت برای اشخاص خارجی به وسیله دریافت کد فراگیر امکان پذیر است. کد فراگیر را می توان از سامانه ثبت شرکت ها دریافت نمود.

برای ثبت شرکت حداقل چه میزان سرمایه نیاز است؟

طبق قانونی که در سال 1347 وضع شده است، حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص و مسئولیت محدود برابر با 1/000/000 ریال اعلام شده است. این تنها قانونی است که برای حداقل سرمایه مورد نیاز برای ثبت شرکت ها وجود دارد. با توجه به اینکه این قانون مصوبه سال 1347 است برای اطلاع بیشتر در این مورد با کارشناسان ثبت پایتخت تماس بگیرید.

برای ثبت شرکت لازم است تعداد اعضا چند نفر باشن؟

تعداد اعضای مورد نیاز برای ثبت شرکت براساس نوع شرکتی که قرار است ثبت شود متفاوت است.

امکان ثبت شرکت سهامی خاص با سه عضو، شرکت سهامی عام پنج عضو، شرکت مسئولیت محدود حداقل دو عضو و شرکت تعاونی با هفت عضو وجود دارد.

آیا امکان ثبت شرکت با یک عضو وجود دارد؟

می توان شرکت با مسئولیت محدود با یک مدیر عامل به ثبت رساند، البته در این حالت باید در کنار مدیر عامل شخص دیگری نیز به عنوان سهامدار شرکت وجود داشته باشد.

با داشتن سوء پیشینه می توان شرکتی را ثبت کرد؟

می توان به عنوان سهامدار این کار را انجام داد.

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت شامل چه چیزهایی است؟

برای ثبت شرکت باید اطلاعات مربوط به نام و نوع شرکت، موضوع فعالیت، نشانی شرکت، اسامی اعضا و سمت آن ها، میزان سرمایه و سهم هر یک از اعضا و افرادی که دارای حق امضا هستند، ارائه شود.

چه زمانی طول می کشد تا بتوان شرکت خود را ثبت کرد؟

برای تایید نامی که برای شرکت انتخاب شده است، 1 تا 4 روز، پس از آن باید مدارک لازم جهت ثبت شرکت تحویل داده شود، پس از آن برای تایید اطلاعات در حدود 5 تا 7 روز کاری زمان لازم است. مجموع این روند حدود 10 تا 15 روز به طول خواهد انجامید.

شرکت مسئولیت محدود و سهامی خاص از چه نظر باهم متفاوت هستند؟

برای ثبت شرکت سهامی خاص لازم است که 35 درصد از سرمایه شرکت به ارزش حداقلی 100 هزار تومان در حساب بانکی با نام شرکت بلوکه شود تا زمانی که شرکت مورد نظر به ثبت برسد. این شرط در شرکت با مسئولیت محدود وجود ندارد.

برای ثبت شرکت سهامی خاص به 5 عضو و برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود به 2 عضو نیاز است.

چه کارهایی پس از ثبت یک شرکت باید صورت گیرد؟

پس از اینکه شرکت شما به ثبت رسید، لازم است نسبت به انتشار آگهی ثبت شرکت خود در روزنامه رسمی و کثیرالانتشار اقدام نمایید، همچنین اقدامات لازم جهت پلمپ دفاتر قانونی، دریافت کد اقتصادی، گواهی ارزش افزوده و ارسال اظهارنامه مالیاتی باید صورت گیرد.

آیا پس از ثبت شرکت امکان تبدیل شرکت وجود دارد؟

می توان در مواردی این کار را انجام داد. این اقدام در مورد شرکت های سهامی عام و شرکت سهامی خاص امکان پذیر است. شرکت های سهامی عام و خاص قابل تبدیل به یکدیگر هستند.

پس از ثبت شرکت امکان تغییرات وجود دارد؟

پس از ثبت شرکت می توان کلیه تغییرات لازم را اعمال نمود. امکان تغییر نام شرکت، موضوع فعالیت، افراد دارای حق امضاء، اعضای هیئت مدیره و … وجود دارد.

نحوه محاسبه مالیات شرکت ها چگونه است؟

مالیات شرکت ها بر اساس فعالیت های شرکت متغیر است و به عوامل متعددی بستگی دارد که از آن ها می توان به سود خالص شرکت اشاره کرد.